Potřebujete poradit?
Termohydraulické rozdělovače
Termohydraulické rozdělovače THR s izolací.
Termohydraulický rozdělovač není principiálně nic jiného, něž předimenzovaný zkrat kotlového okruhu. Na rozdíl od zkratu v kotlovém okruhu je v THR zanedbatelný rozdíl tlaků mezi přívodem a zpátečkou. Dosáhneme plného hydraulického propojení a vyloučíme protichůdné ovlivňování průtoků a tlaků primárního (kotlového) a sekundárního (spotřebitelského) okruhu. Umístění teplotního čidla (KT) v horní části THR vyhovuje všem provozním stavům vzhledem k řízení dodávky tepla do sekundárních okruhů. THR je dimenzován na rychlosti proudění 0,1 až 0,2 m/s při maximálním průtoku. Tlaková ztráta THR se tak zcela minimalizuje.
Při variantě zapojení dvou kotlů podle schématu dostaneme konstantní průtok kotlem za všech provozních stavů. Aby každým kotlem protékalo konstantní množství, musí mít každý kotel své čerpadlo.
Při "škrcení" trojcestného směšovacího ventilu či zavírání TRV v soustavě se vrací (přepouští) přebytečné množství z kotlového okruhu přes THR z bodu C do D. Obecně lze říci, že přepouštění přes THR zvyšuje teplotu zpátečky, což je pro klasický kotel výhodné vzhledem k ochraně kotle proti nízkoteplotní korozi. V případech, kde jako zdroj tepla použijeme tepelné čerpadlo či kondenzační kotel, je však zvyšování teploty zpátečky nevhodné a tudíž je i použití THR zapovězeno!
Použitím THR se hydraulicky spojí kotlový okruh s okruhy spotřebitelskými, aniž by změna zdvihu trojcestného směšovacího ventilu měla vliv na průtok kotlovým okruhem. Na bodech C a D tak panuje tlaková stálost za všech provozních stavů spotřebitelských okruhů. Rovněž okruhy obou kotlů se vzájemně téměř neovlivňují. Takto by nám připadalo, že dostaneme téměř ideální hydraulické podmínky.
Odkaz na funkci THR: Videoschéma THR
- Novinka
- Akce
- Novinka
- Akce
- Novinka